Czy jest różnica w kosmetykach dedykowanych kobietom i mężczyznom?

Kobiety i mężczyźni różnią się znacząco i różni się także ich skóra. Męska jest grubsza i bardziej szorstka, kobieca cieńsza i zwykle delikatniejsza. Stąd powstają linie kosmetyków dedykowane kobietom i mężczyznom. Czy to tylko chwyt marketingowy czy takie kosmetyki faktycznie znacząco się różnią? Poznajcie tylko fakty i zero mitów na ten temat.

O męskiej i kobiecej skórze zdań kilkanaście

Już wiecie, że męska skóra jest grubsza. Jednak to nie wszystkie różnice. Otóż różni się nie tylko pod względem budowy, ale i właściwości chemicznych. Duży wpływ na męską skórę ma testosteron. Odczyn męskiej skóry jest niższy niż u kobiet, czyli bardziej kwaśny. Ponadto warstwa rogowa skóry u mężczyzn zawiera więcej włókien elastyny i kolagenu, przez co jest bardziej zwarta, mocniejsza, wolniej się starzeje. Trzeba jednak podkreślić, że taka budowa skóry sprawia także, że gorzej wchłaniają się w nią kosmetyki. Za sprawą niższego pH skóry kosmetyki na męskiej skórze mogą zachowywać się inaczej niż na kobiecej. Trzeba też wiedzieć, że męska skóra jest zazwyczaj ciemniejsza naturalnie niż u kobiet, w związku z czym bardziej widoczne są na niej objawy zmęczenia.

Różnice w składzie kosmetyków dedykowanych kobietom i mężczyznom

Warto wiedzieć, że w kosmetykach dla mężczyzn i kobiet znajdują się często te same składniki i surowce, ale różniące się formułą. Co to oznacza? Kosmetyki dla mężczyzn są lekkie, nietłuste, ponieważ powinny szybko się wchłaniać. Mężczyźni nie potrzebują grubszej dodatkowej warstwy lipidowej na skórze, bo wydziela ona więcej łoju i potu niż w przypadku kobiet. W związku z tym skóra otrzymuje naturalną barierę ochronną i jest lepiej nawilżona i natłuszczona. Takie właściwości męskiej skóry wpływają na to, że mogą dłużej zachować młody wygląd i jędrność skóry. Większa ilość gruczołów łojowych ma jednak również negatywne strony, bo częściej pojawiają się niedoskonałości, zaskórniki, a zachorowalność na trądzik młodzieńczy jest częstsza. Często trądzik pozostawia też po sobie widoczne blizny. Mężczyznom, którzy się z nimi zmagają polecane są preparaty matujące. Do mycia polecany jest żel pod prysznic dla mężczyzny o lekkiej formule, który szybko się wchłania. Można wybierać produkty, które w swoim składzie zawierają dodatkowo witaminę C. Trzeba wiedzieć, że posiada ona właściwości rozjaśniające. Dzięki temu skóra nie wygląda na szarą i zmęczoną. Warto zatem sięgnąć po łagodny żel pod prysznic dla mężczyzn zawierający witaminę C.

Różnica w nutach zapachowych jest znacząca

Oczywiście bardzo duża różnica pomiędzy kosmetykami męskimi i damskimi jest w nutach zapachowych. Ich dobór to kwestia upodobań. Mahoń, cedr czy nuta cytrusowa występują w kosmetykach męskich. W damskich częściej można spotkać nuty kwiatowe, np. różane. Odczucia co do zapachów związane są też z naturalnym pH skóry, które jak przypominamy, w przypadku mężczyzn jest niższe niż w przypadku kobiet. Stąd zapachy inaczej układają na skórze męskiej i inaczej na damskiej. Oczywiście jest jeszcze linia kosmetyków bezzapachowych, które stanowią swoisty kompromis. Jednak ze względu na wzmożoną potliwość zapachy męskie generalnie są mocniejsze od kobiecych.

Czy mężczyzna może używać kobiecych kosmetyków, a kobieta męskich?

Generalne nie ma przeciwwskazań co do tego, by mężczyzna używał kobiecego żelu pod prysznic, a kobieta sięgała po żel pod prysznic dla mężczyzny swojego partnera. Jednak zwykle ostre nuty zapachowe kobietom nie odpowiadają. Mężczyźni mają z kolei obiekcje co do używania kosmetyków tłustych o kwiatowych zapachach, ale nie mają nic przeciwko owocowym nutom. Zatem z reguły każda z płci pozostaje przy kosmetykach dedykowanych mężczyznom lub kobietom.

Różnice w kosmetykach dedykowanych mężczyznom i kobietom są widoczne w konsystencji, ale i zapachu, choć często stosowane są podobne składniki. Mężczyźni częściej potrzebują kosmetyków zawierających składniki łagodzące podrażnienia i dotyczy to oczywiście kosmetyków po goleniu. W przypadku bardziej neutralnych żelów pod prysznic nie ma natomiast przeciwwskazań, by korzystali z nich oboje. Za taką neutralną nutę można uznać połączenie nut korzennych i bursztynowych, choć może nie odpowiadać każdej kobiecie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij