Jak objawia się nerwica skóry i jak ją leczyć?

Z nerwicą skóry mierzy się coraz więcej osób. Jej rozpoznanie nie jest łatwe ponieważ daje różnorodne objawy. Charakterystyczne jest jednak to, że na pojawiające się zmiany skórne wpływ ma stres. Często pojawienie się schorzenia ma związek z traumatycznymi przeżyciami. Warto dowiedzieć się więcej na temat objawów i leczenia nerwicy skóry.

Jak objawia się nerwica skóry? 

Nerwica jest schorzeniem psychicznym, które dotyka sfery emocjonalnej, ale i narządowej. Wiąże się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Skóra jest silnie unerwiona i bezpośrednio powiązana z układem nerwowym. Nerwica skóry może być jednak związana nie tylko ze stresem, ale i silnymi emocjami, utrzymującym się napięciem emocjonalnym, chronicznym zmęczeniem, traumą, nierozwiązanymi konfliktami, życiowymi problemami, ale i innymi zaburzeniami psychicznymi takimi jak anoreksja, bulimia, zaburzenia komulsywno-obsesyjne, czy też depresja. Wśród najczęstszych objawów występuje wysypka na tle nerwowym, trudne do zidentyfikowania bóle, ból skóry, pieczenie ciała, swędzenie skóry i nerwicowy świąd skóry, duża reaktywność skóry na kosmetyki i podatność na uszkodzenia. Wśród objawów może występować zarówno znaczne przesuszenie skóry, jak i silny łojotok. Ponadto może występować trądzik neuropatyczny, worki i cienie pod oczami. Mamy do czynienia z ogólnym pogorszeniem wyglądu skóry. Nerwica skóry może nasilać także łuszczycę, AZS, trądzik czy łysienie plackowate. Bardzo charakterystycznym objawem jest przeczulica skóry oraz hiperestezja. Jest to nadmierna reakcja na bodźce dotykowe, a także nadwrażliwość na ból. Może obejmować twarz, plecy, głowę czy ręce. Wypieki na twarzy nerwica także wywołuje.             

Jak skutecznie leczyć nerwicę skóry? 

Leczenie nerwicy skóry obejmuje zarówno leczenie miejscowe, jak i przyczynowe. Bardzo ważne jest holistyczne podejście do problemu. Sprawdza się zarówno psychoterapia, jak i farmakoterapia. Objawowe leczenie nerwicy skóry można wspomagać poprzez peelingi chemiczne czy mezoterapię komórkami macierzystymi. Nerwicy skóry nie należy bagatelizować. Należy nauczyć się radzić sobie ze stresem, najbardziej jak się da go minimalizować i dobrze się relaksować. Można postawić na spacer, bieganie czy inną aktywność fizyczną bez nadmiernego forsowania, kąpiel czy też masaż. Oczyszczanie, nawilżanie i odżywianie to trzy kroki do zdrowszej skóry w przypadku stwierdzenia skórnej nerwicy. 

Jakie kosmetyki należy stosować, cierpiąc na nerwicę skórną?

Na pewno kosmetyki do skóry bardzo wrażliwej i skłonnej do atopii będą odpowiednim wyborem. Nie powinny posiadać w swoim składzie alkoholu, SLS czy też parabenów. Warto stosować zamiast środków złuszczających łagodne emulsje oczyszczające skórę. W składzie kosmetyków może znaleźć się choćby niacynamid, który ma właściwości rozjaśniające i wzmacniające, ale i pantenol, który wykazuje działanie łagodzące. Odpowiednie będą produkty redukujące suchość skóry, zapobiegające swędzeniu, a także powstawaniu rumienia. 

Cierpiąc na nerwicę skórną, pamiętaj, by codziennie znaleźć czas dla siebie. Przynajmniej 30 minut relaksu jest konieczne, by wyciszyć myśli. Koniecznie trzeba znaleźć sobie odprężające zajęcie. Warto pamiętać, że nerwica skórna wymaga leczenia przez wielu specjalistów psychoterapeutę, psychiatrę, a także dermatologa. Kompleksowe działanie sprawi, że choroba przejdzie w stan remisji.        

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij