jak walczyć z otyłością

Jak walczyć z otyłością? Czy suplementy diety na odchudzanie są skuteczne?

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną i według danych WHO dotyczy ona nawet 800 milinów ludzi na całym świecie. Przerażające jest to, że z roku na rok ta liczba może znacząco wzrastać. Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, choćby nieprawidłowa dieta, ale też siedzący tryb życia. Jak więc walczyć z otyłością? Czy suplementy diety na odchudzanie są skuteczne? Poznajcie tylko fakty i zero mitów.

Leczenie otyłości nie jest łatwe

Już na początku należy zdawać sobie sprawę, że leczenie otyłości nie jest łatwe. I nie mówimy tego po to, aby Was zniechęcić, a wręcz przeciwnie, chcemy Was zmotywować do walki o swoje zdrowie, ale też przestrzec, że może łatwo nie być, ale nie można się zniechęcać, wszak o Wasze zdrowie tutaj chodzi. A niestety otyłość bywa śmiertelną chorobą i każdego roku zbiera spore żniwa. Ludzie cierpiący na otyłość częściej też chorują na złośliwe nowotwory czy też choroby serca. Musicie też wiedzieć, że w leczeniu otyłości nie ma żadnej drogi na skróty. Nie ma leków cud, które sprawią, że szybko schudniecie, ale też nie możecie stosować głodówki, bo nie tylko doprowadzicie organizm do niedoborów, ale też spowolnicie metabolizm. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest wprowadzenie zdrowej i zbilansowanej diety. Przede wszystkim powinna być ona lekkostrawna i oparta na dużej ilości warzyw oraz owoców. Musicie też wiedzieć, że z diety należy bezwzględnie wyeliminować wszelkiego rodzaju jedzenie śmieciowe, ale i napoje kolorowe. Nie można też pić alkoholu, nawet okazjonalnie, bo spowalnia metabolizm i rzecz jasna jest bardzo niezdrowy. Oczywiście to nadal nie wszystko o czym musicie pamiętać, wszak ważna jest regularność posiłków. Trzeba jeść mniejsze ilości, za to częściej. Zaś ostatni posiłek nie może być spożyty później niż o godzinie 20.

Ruch to zdrowie

Ruch to zdrowie, choć jest to truizm i to w czystej postaci, to niestety nadal tak wiele osób zapomina, jak ważna jest aktywność fizyczna w życiu i to nie okazjonalna, ale regularna, a dokładnie codzienna. I w leczeniu otyłości właśnie aktywność fizyczna odgrywa tak ważną rolę. Intensywność ruchu zależy od możliwości i musi być dobierana właśnie pod kątem zdrowia i kondycji. Nie można już na początku wprowadzić wymagającego treningu kardio. Nie można też zastosować ćwiczeń w seriach po 40 minut. Trzeba liczyć siły na zamiary, zatem na początek wystarczy tylko 15 minut ćwiczeń poprzedzonych rozgrzewką, a następnie można jeszcze pójść na spacer. Regularnie prowadzona aktywność fizyczna przynosi dużą skuteczność. Ale musimy też przypomnieć o tym, że jeżeli chcecie wyleczyć się z otyłości, to nie możecie już wrócić do złych nawyków.

walka z otyłością

Czy pomoc specjalisty jest niezbędna? Czy można stosować suplementy na odchudzanie?

Leczenie otyłości jest wieloetapowe, a to oznacza, że nie od razu zaczniecie chudnąć i nie wystarczy tylko ograniczenie jedzenia. Dieta musi być zbilansowana zgodnie z zasadami piramidy żywienia. Przy czym na początek trzeba też stosować dietę redukcyjną. Warto udać się do poradni dietetycznej, gdzie można uzyskać fachową pomoc. Dobry dietetyk świetnie rozpisze dietę, ale też udzieli konkretnych wskazówek. Wiadomym jest, że redukując ilość jedzenia, można odczuwać duży głód, szczególnie gdy zrezygnujecie z jedzenia śmieciowego. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że jedzenie śmieciowe rzeczywiście uzależnia. I dlatego trzeba przejść niejako detoks, w tym przypadku rozumiany jako wprowadzenie do diety produktów, które będą dobrze nawadniać i niejako „zapychać”, czyli będą lekkostrawne, ale też sycące. I tutaj mamy na myśli choćby seler naciowy. Oczywiście musimy też poruszyć temat suplementacji. W żadnym wypadku nie można stosować produktów na odchudzanie, bo są bardzo szkodliwe i ich działanie polega tylko na wypłukaniu wody z organizmu. A więc po krótkim czasie kilogramy wrócą z dużą nawiązką.

Leczenie otyłości u dzieci

Leczenie otyłości u dzieci jest jeszcze trudniejsze i powinno odbywać się tylko i wyłącznie pod okiem dietetyka dziecięcego. Dieta musi być tak przygotowana, by nie zaburzyła wzrostu dziecka. Radykalne odchudzanie jest zabronione. Jednocześnie jako rodzice musicie wprowadzić więcej ruchu dla całej rodziny i również samemu zmienić nawyki żywieniowe na zdrowe. Zatem w przypadku leczenia otyłości u dzieci polecamy Wam choćby dietetyka klinicznego w Kielcach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij