łóżeczko dla noworodka

Jak powinno być przygotowane łóżeczko dla noworodka? Od wyboru prześcieradła, pościeli do…

Jeszcze przed narodzinami malucha przyszli rodzice urządzają dla niego łóżeczko i niezależnie czy decydują się na dołączaną dostawkę czy osobne łóżeczko ze szczebelkami, powinno być ono odpowiednio przygotowane. O czym należy pamiętać? Poznajcie nasz poradnik od wyboru prześcieradła przez wybór pościeli aż po dodatki zapewniające bezpieczeństwo. Czy są takie elementy, z których można zrezygnować?

Pamiętaj, że im mniej, tym lepiej

Dziecko w brzuchu mamy nie miało wokół siebie kokardek i misiów, a ciasne, bezpieczne i minimalistyczne środowisko. Takiego też potrzebuje po przyjściu na świat. Nie należy zatem przesadzać z bodźcami, a dekoracje do łóżeczka są absolutnie niekonieczne, a wręcz szkodliwe, bo łapią kurz, a dziecko, które potrafi już się odwracać może przez taki element mieć trudności z oddychaniem, gdy na niego trafi. Stąd należy się kierować zasadą im mniej, tym lepiej.

łóżeczko

Wybierz odpowiednie prześcieradła do łóżeczka i podkłady pod prześcieradła

Na pewno niezbędnym elementem jest ochrona materaca. Warto wybrać więc prześcieradła do łóżeczka. Należy tu podkreślić, że materac powinien być odpowiednio twardy i wykonany z pianki lateksowej z dodatkiem włókna kokosowego lub lateksu i pianki poliuretanowej. Dzięki temu zapewnia odpowiednie podparcie dla dziecięcego kręgosłupa. Jeśli chodzi o dobór prześcieradeł do łóżeczka, to najlepiej sprawdzają się modele z gumką, które można odpowiednio naciągnąć. Oczywiście powinny być wykonane z wysokiej jakości bawełny hipoalergicznej. Warto też zdecydować się na podkłady pod prześcieradło, które będą chronić przed przenikaniem wilgoci do materaca. Prześcieradło do łóżeczka musi być odpowiednio dobrane do rozmiaru materaca.

Zamiast kołderki dla maluch wybierz praktyczny śpiworek

Maluch nie potrzebuje kołderki, a nawet ze względu na ryzyko przesłonięcia główki i ograniczenia dopływu powietrza w czasie snu nie jest ona zalecana. Na początku noworodek powinien być otulany w rożek niemowlęcy i wtedy nie potrzebuje też żadnej poduszki ani innego okrycia. Gdy wyrasta z rożka, można wybrać dla niego śpiworek, który także jest bezpieczny i zapobiega okryciu się przez dziecko materiałem podczas snu. Taki śpiworek można używać aż do 12 miesiąca życia dziecka.

niemowle z misiem

Od kiedy można używać kompletu pościeli i ochraniaczy na łóżeczko?

Po poduszki niemowlęce, a także kołderki można sięgnąć gdy maluch skończy 9 miesięcy. Wtedy jest to bezpieczne rozwiązanie. Oczywiście warto wiedzieć, że poduszki są specjalnie wyprofilowane i płaskie. W tym samym czasie można wprowadzić ochraniacze na łóżeczko, bo wtedy dziecko zwykle staje się bardziej mobilne i np. wkłada rączki pomiędzy szczebelki. Taki element ma zapobiec ich zakleszczeniu się. Oczywiście trzeba pamiętać, że ochraniacze muszą być odpowiednio twarde, a ponadto posiadać solidne mocowanie, takie, które nie ma szans zsunąć się, gdy dziecko będzie spało.

Jakie dodatki do łóżeczka można ponadto wybrać, a czego należy unikać?

Ponadto można sięgnąć po odpowiednie dodatki zwiększające komfort i bezpieczeństwo. Do tych ostatnich zalicza się niania elektroniczna z monitorem oddechu, którą należy ustawić tuż obok łóżeczka. Ponadto na samym łóżeczku warto zainstalować organizer, który będzie zawierał niezbędne kosmetyki potrzebne przy przewijaniu. Dzięki temu zawsze będą pod ręką. Nie należy za to wybierać licznych misiów do łóżeczka, o czym już wspominaliśmy. Można za to wybrać jednego szczególnego misia, którego można stabilnie zaczepić o łóżeczko od zewnątrz, a mowa o misiu szumisiu, który ułatwi dziecku zasypianie, a także czasem uspokoi, gdy maluch się przebudzi.

Nie warto wybierać baldachimów do łóżeczek i kołysek, bo wszystkie materiały ograniczające dopływ powietrza są odradzane. Ewentualnie można wybrać jeszcze zabawkę zapewniającą maluchowi rozrywkę, gdy się przebudzi, a więc karuzelkę wieszaną nad łóżeczkiem. Trzeba pamiętać o jej stabilnym zamocowaniu. Taki element wpływa oczywiście także na rozwój dziecka, które zaczyna rozpoznawać kształty i kolory. Wyposażenie łóżeczka nie musi być „na bogato”, by dziecko miało odpowiednie warunki do snu i wypoczynku. Ważne, by zadbać o jego komfort.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij